ESHOT’a atıklardan yılda 5 milyon TL ek gelir

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü, günlük 1 milyona yakın İzmirliye toplu taşıma hizmeti sunarken, geri dönüşümle önemli bir ekonomik katkı sağlıyor. Genel Müdürlük, ömrünü tamamlayan hurda malzemeleri satışa çıkararak ve geri dönüşümle elde edilen parçaları ekonomiye kazandırarak yıllık yaklaşık 5 milyon TL ek gelir elde ediyor.

ESHOT’un 1700 otobüslük filosuyla İzmir’in her noktasına hizmet verdiğini belirten yetkililer, atölye ve garaj faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan geri dönüşümlü atıkların tamamını ekonomiye kazandırdıklarını vurguladı. Hurda niteliğindeki metal malzemeler, motor parçaları, lastikler, bakır ve alüminyum gibi materyaller ile atık yağların Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na veya İZDOĞA’nın İzDönüşüm Tesisi’ne satıldığını açıkladılar.

ESHOT Genel Müdürlüğü Yapı Tesisleri Dairesi Başkanlığı Garaj Hizmetleri Şube Müdürü Zeki Berek, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Geçen yıl sadece atık yağlardan 1,5 milyon TL gelir elde ettik. Bu yılın ilk 6 ayında ise atıklardan 539 bin TL gelir sağladık. Ayrıca, kullanılabilir durumdaki atık lastiklerin satışıyla birlikte yıllık olarak yaklaşık 5 milyon TL ek gelir elde ediyoruz” dedi.

ESHOT’un geri dönüşümle sağladığı bu ek gelirin, kamu kaynaklarının daha verimli kullanılmasına katkı sağladığı ifade ediliyor.

About admin

Check Also

Buca’da mesai saatlerine kavurucu sıcak ayarı

Buca Belediyesi, mevsim normallerinin üzerinde seyreden yüksek sıcakların çalışanlar üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için sahada …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir