EÜ, TYÇ logolu diplomaya sahip program sayısında ilk 5’te

İstihdam piyasasında yüksek nitelikleri ve kaliteyi ifade eden Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) logosunun üniversite diplomalarında ve mezuniyet belgelerinde kullanımına yönelik uygulama neticesinde Türkiye’de TYÇ logolu diploma kullanma hakkına sahip program sayısı artıyor. TYÇ logosuna sahip programlar, bu yıl ilk kez Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaya başlarken Türkiye’deki 109 üniversitenin 894’ü lisans ve 4’ü ön lisans olmak üzere toplam 898 programında bu yıl TYÇ logosu kullanılacak. Ege Üniversitesi, TYÇ logosu kullanım hakkına sahip program sayısında ilk 5 üniversite içerisinde yer aldı.

TYÇ Logolu diplomaların özellikle uluslararası alanda mezunlara önemli katkılar sağladığını dile getiren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Öğrenci odaklı, tam akredite bir araştırma üniversitesi olarak eğitim programlarımızın kalitesini her alanda tescillemeye devam ediyoruz. Diplomalarında TYÇ logosu kullanımına hak kazanan program sayısında ülkemiz üniversitelerinde ilk 5’te yer alıyoruz. Mezuniyet belgesinde TYÇ logosu bulunması, yükseköğretim mezunlarına uluslararası alanda bazı avantajlar getiriyor. Bu logoya sahip programlardan mezun olanların diplomaları yurt dışında daha hızlı tanınıyor, istihdam imkânları artıyor. Ayrıca TYÇ logosu, yükseköğretim staj yeterliliklerinin ve yurt dışında geçirilen öğrenim dönemlerinin kazanımlarının karşılıklı olarak doğrudan tanınmasında ve yatay ve dikey öğrenci hareketliliğinde kolaylık sağlıyor. Ege Üniversitesi olarak TYÇ logolu diploma kullanan program sayımızı ileri dönemlerde daha da artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Ege Ajans

About admin

Check Also

Bayraklı’da yaz okulu atölyeleri başlıyor

Bayraklı Belediyesi, BASAMAK çatısı altında düzenlediği kültür-sanat kurslarını yaz tatilinde de sürdürecek. Bu kapsamda çocuklar; …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir