EÜ’de  “Bende Kalanlar- Tekstil Sanatı Sergisi” sanatseverlerle buluştu

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi (EÜ) Moda ve Tasarım Yüksekokulu Öğr. Gör. Gülseren Haylamaz’ın eserlerinden oluşan  “Bende Kalanlar- Tekstil Sanatı Sergisi” ziyaretçilere kapılarını açtı. Serginin açılışı Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Açılışa; Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan’ın yanı sıra akademisyenler, sanatseverler ve öğrenciler katıldı.

“Bende KalANlar” sergisinin beşinci kişisel sergisi olduğunu söyleyen Öğr. Gör. Gülseren Haylamaz, “Deneysel, sürdürülebilir doğal boyama-baskılar ve Cyanotype fotoğraf baskı süreçleri, 2019 yılından bu yana benim için bir tutkuya dönüştü. Uygulamalarım, kişisel hikâyemi anlatmam için bir araç oldu. Aile fotoğraf arşivim ve çektiğim portre fotoğraflarıyla yaptığım tonlamalar, anılar hakkında iletmek istediğim mesajı güçlendiriyor. Hayatımızda yer alan kişilerin yansımasını; Birgili doğal boyama ustası Gülfer Keskin’in tecrübelerinden yararlanıp ve yine Birgili Emin Usta’nın tezgâhında dokunan ipek kumaşlarla geleneksel fotoğraf baskı tekniği olan Cyanotype ile harmanladım. Fotoğrafların renklendirmesini kök boya, kara mürver, meşe palamudu, nar, demir sülfat, Alman taşı ile tonladım. Doğal boyama ile oluşan eserler ve Cyanotype  ile tonlanan fotoğraflar, giyilebilir formlarda katmanlanarak sunuldu. Günümüzde doğal kumaşlara uygulanan doğal boyama işlemleri, Cyanotype baskıların tonlanması ile ilgili sanatçılara ve tasarımcılara yeni fikirler veriyor ” dedi.

Öğr. Gör. Gülseren Haylamaz, “Başta Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak olmak üzere Yüksekokul Müdürümüz Prof. Dr. Ziynet Öndoğan’a, MÖTBE yöneticilerine, sergide beni yalnız bırakmayan sanatsever arkadaşlarıma, aileme teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.

About admin

Check Also

Buca’da mesai saatlerine kavurucu sıcak ayarı

Buca Belediyesi, mevsim normallerinin üzerinde seyreden yüksek sıcakların çalışanlar üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için sahada …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir