Hatay’ın Defne ilçesinde ve İzmir Çiğli’de kurulan Türkiye Halk Temsilcileri yerel meclislerinin bir yenisi İzmir’in Çeşme ilçesinde yola çıktı.

Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi (THTM), 21 Nisan’da Ankara’da düzenlediği ikinci genel kurul toplantısında THTM’yi yerel meclisler üzerinden örgütleme kararı almıştı.

Defne ve Çiğli’nin ardından Çeşme Halk Temsilcileri Meclisi de kuruluşunu ilan etti.

Meclis’in yola çıkışına ön ayak olan çağrıcı katılımcılardan oluşan Çeşme Halk Temsilcileri Meclisi’nin ilk oturumu Çeşme’nin çeşitli dernek temsilcilerinin yanı sıra Çeşmeli emekçiler, kadınlar ve yurttaşların katılımıyla başladı.

Toplantıda ilk olarak divan belirlendi. Divanda Pınar Mete, Ömer Önal ve Tuğçe Sezen Gedik görev aldı. Toplantı gündeminin belirlenmesinin ardından, Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Oğuz Oyan söz aldı.

Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi’nin kuruluş ilkelerini, görevlerini ve yerel meclisler kurma ihtiyacına değinen Oyan CHP ve AKP arasında gerçekleşen görüşmelere değinerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Gerçekten de iletilen taleplerin bir karşılık bulup bulmaması ikincil önemdedir. İletilen taleplerden daha önemlisi, iletilmeyen taleplerdir. Zaten bir kere talep listesi oluşturduğunuz zaman, mutlaka dışarda bıraktıklarınız olur. Ama doğru ve öncelikli taleplerin iyi seçilmiş olup olmadığı da tamamen tâlidir. Eğer perakende taleplerle uğraşıp bütünü kapsayan temel meseleleri es geçerseniz, muhatabınızın -burada iktidar partisinin- değirmenine su taşımış olursunuz.

Yani eğer iktidarın uyguladığı iktisadi-sosyal politikalarına esastan bir itirazınız yoksa, daha doğrusu kapsamlı ve bütüncül alternatifler ortaya koyamıyorsanız, bu tür istişarelerin aleyhinize çalışacağı kesindir. Böylece iktidar, bir 12 Eylül askeri rejimi tarzı sosyal zorlamalara gerek duymadan yoksullaştırıcı programını kolayca uygulayabilecek demektir.”

Oyan yerel meclislerin öneminden ve Çeşme halkına düşen sorumluluklara değinerek konuşmasını noktaladı.

Ardından salondan katılımcıların söz aldığı kuruluş etkinliği yürütme kurulu üyelerinin ve Çeşme Halk Temsilcileri Meclisi’nin çalışma komisyonlarının belirlenmesiyle devam etti.

Yürütme Kurulu üyeleri olarak; Burak Genç, Fatma Baykal İğşen, Esen Göktoğan, İbrahim Tuz, İrfan Şenses, ve Rasim Gürel seçildi.

Çeşme Halk Temsilcileri Meclisi; yerel meclis izleme komisyonu, laiklik aydınlanma ve bilimsel eğitim komisyonun yanı sıra çevre tarım ve kıyı erişimi komisyonlarıyla çalışmalarını sürdürecek.

Çeşme Halk Temsilcileri Meclisi, THTM’nin genel ilkeleri doğrultusunda çalışarak, Çeşme halkının temsil gücünü artırmayı hedefliyor. Çeşme yerel meclisinin kuruluş toplantısında; gericiliğe, sömürüye, ranta ve talana karşı mücadele edileceği belirtilerek, tüm Çeşme halkını bu iradeye güç vermeye çağırarak noktalandı.

About admin

Check Also

Buca’da mesai saatlerine kavurucu sıcak ayarı

Buca Belediyesi, mevsim normallerinin üzerinde seyreden yüksek sıcakların çalışanlar üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için sahada …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir