İzmir İçin Kritik Uyarı: Çökme Devam Ederse 50 Yıl İçinde Şehir Sular Altında Kalabilir!

Son dakika İzmir haberleri… İzmir’de zeminde her yıl yaşanan çökmeler konusunda uyarıda bulunan Prof. Dr. Doğan Yaşar, “İzmir’in en büyük sorunu çökme. Önlem alınmazsa 50 yıl sonra deniz suyu Basmane’ye kadar gelebilir,” dedi. İzmir’de her yıl 1 ile 1,5 santimetre arasında gerçekleşen zemin çökmesi, deniz seviyesinin yükselmesine neden oluyor ve Alsancak Kordon başta olmak üzere sahil şeridindeki bölgeleri ileriki yıllarda su altında kalma riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

Prof. Dr. Yaşar: İzmir Çöküyor, Önlem Alınmalı

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, İzmir’deki çökme sorununa dikkat çekerek, “Deniz seviyesi dünyada her yıl yaklaşık 2,5 ile 3 milimetre arasında yükselir. İzmir’de bu rakam 1,5 santimetrelere kadar çıkıyor çünkü İzmir çöküyor. İzmir, Basmane’den Alsancak’a kadar dolgu alanı ve bu alanlar binaların ağırlığı nedeniyle yavaş yavaş çöküyor,” şeklinde konuştu.

Yağışlar Uyarı Niteliğinde

26-27 Kasım 2023’teki yağışlarda Alsancak’ta suyun yaklaşık 300-400 metre içeri girdiğini hatırlatan Prof. Dr. Yaşar, “Bu bir uyarı. Çünkü bir dahaki sefere daha çok su içeri girecektir. Basmane’de binlerce yıl önce deniz kabuklarını görüyoruz. Bir zamanlar orası denizdi. Denizi ne kadar doldursanız doldurun, eğer önlem almazsanız deniz gelip alacağı yeri dolduracaktır. Binalar yapılırken kot yükseltilmesi gerekiyor,” dedi.

Geçmişte de Çökme Sorunu Vardı

Prof. Dr. Yaşar, 1873 yılında kordon boyu yapılırken, ihale şartnamesinde yapıların maksimum gelgitin en az 1,5 metre üzerinde olacak şekilde inşa edilmesi gerektiğinin belirtildiğini ve buna göre yapıldığını ifade etti. 1927’de Yanık Yurt Gazetesi’nde körfezin 50 santimetre çöktüğünün yazdığını belirten Prof. Dr. Yaşar, Alsancak’ın her yıl 1 ile 1,5 santimetre arasında çöktüğünü ve bu nedenle kasım ayındaki yağışlardan sonra çok fazla su içeri girdiğini söyledi.

Cakarta ve Mexico City Benzer Durumda

Cakarta ve Mexico City’de de benzer durumların yaşandığını ve bu bölgelerde çökmenin çok daha hızlı olduğunu belirten Prof. Dr. Yaşar, “Orada yılda 10-15 santimetre çökme oluyor. Çözüm olarak alanı boşaltıyorlar, yavaş yavaş terk ediyorlar çünkü doğanın hızıyla baş etmek mümkün değil,” dedi.

Kordon Kötü Kokuyor

Prof. Dr. Yaşar, İzmir’in en büyük sorununun çökme olduğunu vurgulayarak, “İzmir’in en büyük sorunu ne ulaşım ne körfezin kokması ne kirlilik ne de başka bir şey. Uzun vadede tek bir olay var; çökme. Çökme devam edecek. Eğer önlem alınmazsa 50-60 yıl sonra deniz suyu Basmane’ye kadar gelebilir. Şu anda Alsancak’ta kanalizasyon kokuları var çünkü borular deniz seviyesinin altında kalmaya başladı. Bu nedenle kordon kokuyor. İkinci kordonun su basma nedeni de bu. Birinci kordonu yükselttiğimiz için ikinci kordon çukurda kaldı. Belediyenin yer bilimcilerle oturup çökme konusunda detaylı çalışma yapması gerekiyor. 50 yıl uzun bir süre gibi görünebilir ama çok da uzun sayılmaz, bir anda gelip sizi yakalayabilir,” diye konuştu.

Çözüm: Kot Yükseltmek veya Alanı Boşaltmak

Prof. Dr. Yaşar, İzmir’in 50 santimetre daha çökmesi halinde ne yapılırsa yapılsın fark etmeyeceğini belirterek, “Set çekmek çözüm değil. Duvar yapmanın hiçbir anlamı yok. Kot yükselteceksiniz, bu çok pahalı ama ya bunu tercih edeceksiniz ya da alanı yavaş yavaş terk edeceksiniz,” dedi.

Kaynak: DHA

About admin

Check Also

Başkan Aras Şampiyon Okçularla Bir Araya Geldi

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras Romanya’da düzenlenen Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda büyük başarıya imza atan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir