Karşıyaka’da su taşkınlarına önlem

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın öncülüğünde hayata geçirilen 180 günlük “Hızlı Eylem Planı” çerçevesinde, Karşıyaka Yelken Kulübü çevresinde deniz taşkınlarını önleme çalışmaları başarıyla tamamlandı. İklim krizinin etkileriyle artan taşkınları engellemek amacıyla yürütülen bu önemli proje kapsamında, bölge yeniden düzenlenerek sosyal yaşam alanlarına dönüştürüldü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın öncülüğünde yürütülen çalışmalarda, Mavişehir Peynicioğlu Deresi ve çevresinde taşkınları önlemek için bordür taşlarla kademe kademe önlem alındı. Ayrıca, Bostanlı ve Karşıyaka Vapur iskeleleri arasında bulunan Karşıyaka Yelken Kulübü çevresinde su taşkınlarını önlemek üzere beton duvarlar ve zemin yükseltme çalışmaları gerçekleştirildi.

Yelken Kulübü çevresindeki boş alanlar değerlendirilerek, bir metreyi aşan beton setler oturma alanlarına dönüştürüldü. Ayrıca, atıl alanlar üzerinde inşa edilen iki basketbol sahasıyla bölgeye spor olanakları kazandırıldı. Yükseltilen alanın caddeye bakan kısmı ise estetik peyzaj düzenlemeleriyle güzelleştirilerek şehir sahilinin bütünlüğü korundu.

Fen İşleri Şantiye Müdürü Nihat Kurtar, projeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Başkanımızın 180 günlük Hızlı Eylem Planı çerçevesinde deniz kabarması kaynaklı su taşkınlarını önlemek için çalışmalar başlattık. Karşıyaka Yelken Kulübü çevresi ve Peynicioğlu Deresi çevresindeki çalışmalarımızı tamamladık. Birinci Kordon’da da akademisyenlerden alınan görüşler doğrultusunda çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Toplamda yaklaşık 4 milyon liralık bir yatırım yapılan proje kapsamında, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nın peyzaj ve yeşillendirme çalışmalarının da devam ettiği belirtildi. Karşıyaka sahilinin, modern yaşam alanları ve doğal güzellikleriyle buluştuğu bu proje, İzmir’in kent yaşamına yeni bir soluk kazandırmayı hedefliyor.

About admin

Check Also

Buca’da mesai saatlerine kavurucu sıcak ayarı

Buca Belediyesi, mevsim normallerinin üzerinde seyreden yüksek sıcakların çalışanlar üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için sahada …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir