Karton tekneler İzmir Körfezi’nde kıyasıya yarıştı

İzmir, her yıl 1 Temmuz’da kutlanan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda renkli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 16’ncısı düzenlenen “Kartondan Tekneler” yarışması, İzmir Körfezi’nde gerçekleşen görkemli bir gösteriye dönüştü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Zafer Levent Yıldır’ın himayesinde başlayan etkinlik, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) katkılarıyla organize edildi. Meslek odaları tarafından yapılan karton tekneler, sabahın erken saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’ndan Konak Pier’e yürüyüşle taşındı. Sahil güvenlik botlarının eşlik ettiği yarışmada, tekneler suya indirilerek Körfez’de birbirleriyle kıyasıya yarıştılar.

Yarışmada dikkat çeken performansıyla öne çıkan Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’ne ait tekne, rakiplerini geride bırakarak birinci oldu. Şimay Nasay’ın yönettiği bu teknede, diğer tekneleri geride bırakarak kıyıdan yaklaşık 30 metre açıkta duran sahil güvenlik teknelerine kadar gidip dönmeyi başaran ekip, büyük bir başarı elde etti.

Yarışma, teknik becerilerin ve yaratıcılığın bir araya geldiği keyifli bir etkinlik olarak İzmir Körfezi’nde renkli görüntülere sahne oldu. Katılımcılar arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi Grup Sözcüsü Elvin Sönmez Güler, Karabağlar Belediye Başkanı Helil Kınay ve TMMOB’a bağlı meslek kuruluşlarının temsilcileri de yer aldı.

Karton teknelerin serüveni, her yıl olduğu gibi bu yıl da denizcilik bayramının coşkusunu ve İzmir’in güçlü mühendislik geleneğini bir kez daha ortaya koydu.

About admin

Check Also

Buca’da mesai saatlerine kavurucu sıcak ayarı

Buca Belediyesi, mevsim normallerinin üzerinde seyreden yüksek sıcakların çalışanlar üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için sahada …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir