“Kira Zammında Yüzde 25’lik Sınır Kalkıyor: Kiracılar ve Ev Sahiplerini Neler Bekliyor?”

Kira Zammında Yüzde 25’lik Sınır Kalkıyor! Kiracıların Hakları Neler?

Son iki yıldır konut kiralarındaki yüzde 25’lik artış sınırı, 1 Temmuz itibariyle sona eriyor. Bu tarihten sonra, sözleşme yenileme dönemine giren kiracılar, son 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artış oranını kiralarına ekleyerek yeni kira bedellerini hesaplayabilecekler. Ev sahipleri ise yılda bir kez zam yapabilecek ve bu zam oranı TÜFE oranını aşamayacak.

YILDA BİR VE TÜFE ORANINDA ZAM

İstanbul Ticaret Odası Gayrimenkul Komite Başkanı Hakan Akdoğan, yüzde 25’lik zam sınırının kalkmasıyla kiracılar arasında tedirginlik oluştuğunu belirtti. Ancak, Akdoğan, “Bu uygulama kalktıktan sonra ev sahipleri keyfine göre zam yapacak diye bir şey yok” dedi.

Borçlar Kanunu’na göre, ev sahipleri kiracılara yılda bir kez ve sözleşme yenileme döneminde zam yapabilir. Bu zam oranı da yalnızca TÜFE kadar olabilir. Ev sahiplerinin TÜFE oranının üzerinde zam yapma hakkı yasal olarak kesinlikle yoktur. Sadece kiracılar 5 yılını doldurduğunda ve kira fiyatı piyasanın çok gerisinde kaldığında, taraflar kendi aralarında yeni bir kira bedeli üzerinde anlaşabilirler. Anlaşma sağlanamazsa, ev sahibi kira tespit davası açabilir.

KİRA TESPİT DAVASI ŞARTLARI

Kira tespit davası açılabilmesi için taraflar arasında bir kira sözleşmesinin bulunması gerekmektedir. Bu sözleşme yazılı olabileceği gibi sözlü de olabilir; yazılılık şartı yoktur.

Tarafların davayı açmakta hukuki yararının bulunması gerekmektedir. Örneğin, taraflar yeni kira döneminin bedeli konusunda yasal sınırlara ve kanuna uygun olarak bir kira bedeli belirlemişlerse, bu durumda kira bedelinin tespiti davası açmakta hukuki yarardan söz edilemez.

KİRA ARTIŞLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kiracı ve ev sahiplerinin haklarını doğru bilmesi büyük önem taşıyor. Ev sahipleri, TÜFE oranının üzerinde zam yapma hakkına sahip değildir ve bu durumu dikkate almaları gerekmektedir. Kiracılar ise, hukuki haklarını bilerek, olası anlaşmazlıklarda yasal yollara başvurabilirler.

Bu yeni düzenleme, ev sahiplerinin enflasyon karşısında gelirlerini korumasına olanak tanırken, kiracılar arasında kaygı yaratmaktadır. Her iki tarafın da haklarını ve yükümlülüklerini bilmesi, olası anlaşmazlıkların önüne geçmek adına kritik öneme sahiptir.

Kaynak: SABAH

About admin

Check Also

Türk Demir-Çelik sektörü 2024 yılının ilk yarısında 2022 ve 2023 yıllarındaki kötü gidişi durdurdu

2022 ve 2023 yıllarında ihracatta 9 milyar dolarlık kan kaybı yaşayan Türk demir-çelik sektörü, Uzakdoğu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir