‘’Otellerde Gıda Güvenliği İçin Denetim Seferberliği Başladı”

Havaların ısınmasıyla birlikte gıda kaynaklı salgın ya da vaka olaylarıyla karşılaşılabilmektedir. Yaz turizmi sırasında otellerdeki yoğunluk ile birlikte geniş çaplı halk sağlığı riski oluşturabilen gıda kaynaklı salgınları engellemek ve hızlı tedbir alabilmek kamu sağlığı ve gıda güvenirliği açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle Bakanlığımız talimatı doğrultusunda ülkemizde otel denetimlerine ağırlık verilecek olup İlimiz genelinde de eş zamanlı olmak üzere otellerimizde resmi kontrollerimiz yoğunlaştırılmıştır.
Toplu yemek hizmeti veren otellerin Bakanlığımızca kayıt altına alınması ve gıda hijyenine yönelik kriterleri taşıması gerekmektedir. Ayrıca Gıda ve Yem İşletmelerinde Çalıştırılması Zorunlu Meslek Mensuplarının Belirlenmesine Dair Tebliğ doğrultusunda en az 300 kişi yatak kapasitesine sahip olan konaklama tesislerinden yerinde yemek üretimi ile servisinin yapıldığı (sadece kahvaltı veren konaklama tesisleri hariç) gıda işletmelerinin çalıştırılması zorunlu personel istihdam etmesi de gerekmektedir.
Bu doğrultuda İlimizde toplu tüketim faaliyeti gösteren otellerimizde eş zamanlı gerçekleştirilen resmi kontrollerde; otellerin işletme kayıtları, gıdaların izlenebilirlikleri, gıda hijyeni, işletmelerin asgari teknik, hijyenik koşulları, gıdaların muhafaza koşulları, çalıştırılması zorunlu personel istihdamı, çalışanların hijyen eğitim belgeleri vb. hususlarda işletmelerin mevzuata uygunluklarının kontrolüne ağırlık verilmekte ve gerekli görülmesi halinde gıdalardan numune alınmaktadır. Uygun olmayan işletme ve ürünlerine yasal işlem uygulanmaktadır.
Gıda güvenilirliğinin sağlanması ve halk sağlığının korunması adına etkin resmi kontrollerimiz devam edecek olup kamuoyuna sunulur.

About admin

Check Also

Edremit Kent Konseyi yeniden kuruldu

Edremit Kent Konseyi 3 yıl aradan sonra yeniden oluşturuldu. Edremit Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir