Özdemir Nutku Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu!

Bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Özdemir Nutku Tiyatro Ödülleri’ sahiplerini buldu. Ödenekli ve ödeneksiz tiyatroların değerlendirildiği ödül töreninde 35 ödül verildi

Ege Tiyatrolar Birliği tarafından Türk tiyatrosunun önemli değerlerinden, yazar, yönetmen; Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Ana Sanat Dalı’nın kurucusu Prof. Dr. Özdemir Nutku adına bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Özdemir Nutku Tiyatro Ödülleri’ sahiplerini buldu. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirilen törene aday olan isimlerin yanı sıra, akademisyenler, tiyatro sanatçıları, gazeteciler, siyasetçiler, bürokratlar ve sanatseverler katılım gösterdi. Ödenekli tiyatroları Prof. Dr. Selda Kulluk Yerdelen, Günnur Orhon, Erk Bilgiç, Mutlu Polat’tan oluşan jüri üyeleri değerlendirirken, ödeneksiz tiyatroları değerlendiren jüride ise Şebnem Doğruer, Müjde Bilir, Süreyya Kilimci, Dr. Levent Berber, Serenay Oğuz ve Can Dalkılıç yer aldı. İki jüriye de Zeynep Nutku başkanlık etti. Jüri üyeleri, Ege Bölgesi’nden 41 ödenekli ve 45 ödeneksiz tiyatro, yapım ile sanatçı 15’er kategoride ayrı ayrı seçime tabii tutuldu. Geçmişte ayrıca üç özel ödülün de verildiği törene bu yıl, 2021 yılında hayatını kaybeden Prof. Dr. Hülya Nutku adına ‘Hülya Nutku Özel Ödülü’ eklendi.

‘Birbirimize destek olmalıyız’

Gecede konuşan, Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Zeynep Nutku, 60’tan fazla tiyatro oyununu izlediklerini belirterek, tiyatrocuların birbirlerine daha fazla destek olması gerektiğini hatırlattı. Nutku şöyle konuştu; “Bugün buraya gelirken Annem Hülya Nutku’nun, 2. Özdemir Nutku Tiyatro Ödülleri için el yazısıyla kaleme aldığı bir yazı buldum. Yazı, hiçbir maddi destek almadan, çıkar gözetmeksizin töreni gerçekleştirdiklerinden bahsederek başlıyordu. Biz de hala bu şekilde büyük zorluklarla, emeklerle törenimizi gerçekleştiriyoruz. Bu yıl içerisinde Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren tiyatroların sahnelediği 60’a yakın oyun izledik. Adil bir seçim yapmaya çalıştık. 88 yıllık yaşamı boyunca adil olmaktan vazgeçmeyen bir insanın adına leke getirmeyecek şekilde bu töreni gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bizim için aslolan tiyatrodur, başka hiçbir şeyi önüne koymayız. Tiyatrocular olarak birbirimizi daha fazla izlemeli, sahnelenen oyunlara vakit ayırmalı, destek içinde olmalıyız.”

‘Daha fazla sahip çıkmalıyız’

Ege Tiyatrolar Birliği Başkanı Metin Güler ise yaptığı konuşmada, İzmir’in kurumlarının Hülya ve Özdemir Nutku gibi değerlere daha fazla sahip çıkması gerektiğine inandığını belirterek, “Bu törenin gerçekleşmesi için çalışan perde arkasında yüzlerce insan bulunmuyor. Emek veren az sayıdaki arkadaşımıza çok teşekkür ederim. Çok yorulduk ancak bu yorgunluktan rahatsız değiliz. Bilerek bu taşın altına başımızı koyuyoruz. İmkanları doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi bize çok destek oluyor ancak İzmir’in diğer kurumlarının da Hülya Nutku ve Özdemir Nutku gibi değerlere daha fazla sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Yaşarken adına ödül verilen ender isimlerden biri Özdemir Nutku. İki Hocamız da bugün aramızda değil ama hak ettikleri değeri kendilerine vermek hepimizin borcu” dedi.

About admin

Check Also

Başkan Aras Şampiyon Okçularla Bir Araya Geldi

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras Romanya’da düzenlenen Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda büyük başarıya imza atan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir