SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN DENGELİ BESLEN SPOR YAP

FitClup, Obezitenin en önemli sağlık sorunu haline geldiği günümüzde sağlıklı ve dengeli beslenerek spor yapmaya ve fit bir yaşam sürmeye çağırıyor
ALİ ÖLMEZ / Spor ile sağlıklı ve dengeli beslenme sayesinde hem fit bir yaşam sürüyorsunuz hem Türkiye’nin en önemli sağlık sorunları arasında yer alan obeziteden korunmuş oluyorsunuz. Milli taekwondocu kıdemli uzman antrenör ve beslenme uzmanı Mehmet Palamut, sporun tek başına fayda sağlamadığını açıklıyor. Palamut, insanın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için yüzde 80 dengeli beslenmesi yüzde 20 ise spor yapması gerektiğini vurguluyor. İnsan vücudunun bir otomobil gibi olduğunu söyleyen Palamut “Vücudumuz çok iyi marka bir otomobile benziyor. Bu otomobile benzin koymazsak çalışmaz. Kalitesiz benzin koyarsak hem motor zarar görür hem çevreye zararımız olur. Biz de sağlıksız ve dengesiz beslenirsek istediğimiz kadar spor yapalım bir işe yaramaz. Arabamıza verdiğimiz değeri kendimize de verelim ve hayatımızın sonuna kadar sağlıklı bir yaşam sürelim” dedi.

YETERSİZ BESLENİRSENİZ YAPTIĞINIZ SPORUN ANLAMI OLMAZ
Mehmet Palamut, sporcuların beslenmesinin yapılan spora ve istenilen performansa göre değişiklik gösterdiğini açıkladı. Spor yapanların en büyük hatalarının spor sonrasındaki protein, karbonhidrat ve yağ alımlarındaki yetersizlik olduğunun altını çizerek “Dünyanın en iyi sporcusu da olsanız yetersiz protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral almak size zarar verir. Hem kaslarınızı yıkarsınız hem yaptığınız sporun anlamı olmaz” diye konuştu.
SABAH KAHVALTISI EN ÖNEMLİ ÖĞÜN
Beslenme Uzmanı Mehmet Palamut, sabah kahvaltısının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi. Palamut, “Kahvaltı yapmayanlar gece boyunca aç kalan vücutlarını aç bırakmaya devam ediyor. Bu sayede kan şekeriniz düşüyor ve normalden daha fazla yemek yeme ihtiyacınız oluyor. Kan şekeriniz dalgalandığından yemeniz gerekenden daha çok yemek yiyorsunuz Bu nedenle obezite sorunuyla da karşılaşabiliyorsunuz” şeklinde konuştu.
OBEZİTE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SORUNU
Milli taekwondocu kıdemli uzman antrenör ve beslenme uzmanı Palamut, AB’deki en obez insanların Türkiye’de olduğunu açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2022 verilerine göre Türkiye’nin AB obezite oranı konusunda birinci olduğunu sözlerine ekleyen Palamut, “Ülkemizde kadınların yaklaşık yüzde 21’i erkeklerin ise yüzde 14’ü genelde ise yüzde 17’si obez. Bu oran ile DSÖ’nün 2022 verilerine göre AB’de ilk sırada olmamıza yol açıyor. Ayrıca önlenebilir ölümler arasında 2. Sırada obezite ile kalp damar hastalıkları bulunuyor. Sağlıklı ve dengeli beslenme ile sporu yaşamlarına alanlar obeziteden uzaklaşarak kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürüyor. Biz de haftada 2 gün Alaybey Sahil’inde kişilere spor yaptırarak onların kaliteli yaşam sürmesine katkıda bulunuyoruz” dedi.

About admin

Check Also

Başkan Aras Şampiyon Okçularla Bir Araya Geldi

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras Romanya’da düzenlenen Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda büyük başarıya imza atan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir