Zafer Partisi İzmir İl Başkanı Naşit Birgüvi Amasya Genelgesi’nin 105. Yıl dönümünde bir mesaj yayınladı.

Naşit Birgüvi mesajında şu ifadelere yer verdi:

Aziz Türk Milleti

Bugün 22 Haziran 2024, Amasya Genelgesi’nin yayınlanmasının 105. Yıldönümü. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı bağımsızlık mücadelesinin ön sözü niteliğinde olan ve aynı zamanda en önemli aşamalarından birisi olan Amasya Genelgesi’ni bilmek ve anlamak her Türk evladının asli görevi olmalıdır. 

Mustafa Kemal Atatürk, Amasya Genelgesi’nde ülkenin içinde olduğu durumu özetlediği maddeleri tekrar hatırlatmakta fayda vardır:

  1. Vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı tehlikededir.
  2. İstanbul hükûmeti aldığı sorumluluğun gereğini yerine getirememektedir. Bu durum milletimizi yok olmuş gösteriyor.
  3. Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.
  4. Milletin içinde bulunduğu durum ve şartların gereğini yerine getirmek ve haklarını gür sesle cihana duyurmak için, her türlü baskı ve kontrolden uzak millî bir heyetin varlığı zaruridir.
  5. Anadolu’nun her bakımdan en güvenilir yeri olan Sivas’ta hemen millî bir kongre toplanması kararlaştırılmıştır.
  6. Bunun için bütün illerin her sancağından milletin güvenini kazanmış üç temsilcinin mümkün olan en kısa zamanda yetişmek üzere yola çıkılması gerekmektedir.
  7. Her ihtimale karşı bu mesele millî bir sır olarak tutulmalı ve temsilciler gereğinde yolculuklarını kendilerini tanıtmadan yapmalıdırlar.
  8. Doğu illeri adına 10 Temmuz’da Erzurum’da bir kongre toplanacaktır. O tarihe kadar öteki illerin temsilcileri de Sivas’a gelebilirlerse Erzurum Kongresi’nin üyeleri de Sivas genel kongresine katılmak üzere hareket ederler.

Sevgili Gençler

Büyük kurtarıcı Atatürk’ün özellikle birinci ve üçüncü maddelerde ifade ettiği şartlar bugün de geçerliliğini ilk günkü gibi korumaktadır. Emperyalist devletlerin hain emellerine karşı dedelerimizin canıyla, kanıyla koruduğu vatanımız bugün demografik bir işgal ile kuşatma altındadır. 105 yıl önce olduğu gibi bugün de “vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı tehlikededir.” Sayısı 13 milyonu aşan sığınmacı ve kaçaklar nedeniyle ülkemiz tehdit altındadır. Mevcut iktidarın sığınmacı politikası nedeniyle kendi insanımız sokaklarda güvenle dolaşamıyor. Eğer müdahale edilmezse 5,3 doğurganlık oranı ile 2040 yılında 20 milyonu bulması beklenen sığınmacı sayısı ile 20% nüfus oranına sahip olacak ve topraklarımız üzerinde hak talep etmeye başlayacaklar. Dahası Amerika, Afganistan’ı Taliban rejimine terk ederken ülkeden kaçırdığı, kendisine çalışmış ajan ve militanların kaçak yollarla yurdumuza dolması olası bir iç ayaklanmada milyonlarca milisin aramızda gezmesine olanak sağlamaktadır. Gerek kendi ülkelerindeki iç savaştan kaçarak yurdumuza dolan Suriyelilerin travmaları gerekse kaçak Afganların varlığı ülkemiz için çok büyük bir milli güvenlik tehdididir. İşte bu tehditten Türk Milleti’ni kurtaracak olan şifre ise Amasya Genelgesi’nin üçüncü maddesinde gizlidir: Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır. Bu azim ve kararlılığın en önemli anahtarı ise tam bağımsızlık ruhu ve Atatürk çizgisinde Türk Milliyetçiliğidir. Sizlere de burada düşen görev, tehditler karşısında susmamak ve mücadele etmekten kaçınmamaktır. Unutmayın ki ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk sizlere güvenerek yola çıktı. Bugün artık sıra sizlerde. Tam bağımsızlık sevdasından vazgeçmeyin ve Atatürk’ün izinden en ufak bir sapma göstermeden kararlılıkla yürüyün. Sizleri bu mücadelede yanımızda yani Zafer Partisi saflarında görmek bizlere güç verecektir.  

                Bu vesile ile Amasya Genelgesi’nin 105. Yıldönümünde başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm isimsiz kahramanlarımızı sevgi, saygı ve şükranla anıyor, sizleri de aynı sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

About admin

Check Also

Başkan Aras Şampiyon Okçularla Bir Araya Geldi

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras Romanya’da düzenlenen Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda büyük başarıya imza atan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir