Zafer Partisi İzmir İl Başkanı Naşit Birgüvi’den Su Zammına Sert Tepki

Zafer Partisi İzmir İl Başkanı Naşit Birgüvi İZSU Genel Kurul Toplantısı sonrası 0-4 m3 dışında kalan su ücretlerine 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 45% zam yapılmasına sert tepki gösterdi. Hali hazırda Türkiye’nin en pahalı suyunu tüketen İzmirlilerin bu zamla beraber aile bütçelerindeki açığın daha da büyüyeceğini, zammın acilen iptal edilmesi gerektiğini ifade etti.

Cemil Tugay’ın adaylığı süresince su ücretlerini düşüreceğini vadettiğini hatırlatan Birgüvi, kendisinin İzmirlilere verdiği hiçbir sözü tutmadığı gibi bu sözünü de tutmadığını belirtti. Naşit Birgüvi açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adaylığım sürecinde iki konunun özellikle üzerinde çok durdum. Birisi toplu taşıma ücretleri diğeri de su ücretleri idi. İzmirlilerin ısrarla Türkiye’nin en pahalı suyunu tükettiklerini ve bunun aile bütçesini derinden yaraladığını belirttim. Suyun metreküp fiyatının 10 TL olacağını söyledim. Önce buna itiraz ettiler. Yapamazsınız, maliyetler ortada dediler. Türkiye’deki örneklerini ortaya koyunca da bu sefer biz de düşüreceğiz dediler. Tutamayacakları vaatleri ile İzmirlilerden oy istediler. Seçildikten 3 ay sonra da suya 45% zam yaptılar. Şimdi çıkıp 0-4 m3 için zam yok diyebilirler. Oysa İzmir’de ortalama bir ailenin su tüketimi 10 m3 ve üstünü rahatlıkla bulabiliyor. Su insani bir tüketimdir ve belediyelerin asli görevidir. Aileler ne yapsın? Çamaşır, bulaşık mı yıkamasın, kişisel bakımlarından mı vazgeçsin? Bu sıcakta klimasını çalıştırmadığınız metro, İzban ve otobüslerden inip evlerine ulaştığında duşa mı girmesin? 4m3 su hangi haneye yeter? Verdiğiniz sözleri tutun ve bu zammı geri alın. Elinizi İzmirlilerin cüzdanından çekin.”

About admin

Check Also

Türk Demir-Çelik sektörü 2024 yılının ilk yarısında 2022 ve 2023 yıllarındaki kötü gidişi durdurdu

2022 ve 2023 yıllarında ihracatta 9 milyar dolarlık kan kaybı yaşayan Türk demir-çelik sektörü, Uzakdoğu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir