ZAFER PARTİSİNDEN TEOS MARİNA’NIN KAPASİTE ARTIŞINA ŞARKILI TEPKİ

Zafer Partisi Seferihisar İlçe Başkanı İnci Paksoy, Teos Marina’nın kapasite artırımına ilişkin yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Kolin İnşaat tarafından 49 yıllığına kiralanarak kapasitesi artırımı planlanan ancak ÇED raporuna takılan projede kapasitenin küçük bir miktar düşürülerek geri gönderilmesinin sorunları ortadan kaldırmayacağını, bilakis büyük bir çevre problemini beraberinde getireceğini belirten Paksoy, genişlemenin Seferihisar’ın doğal güzelliklerinin yanında ekolojik sisteme de zarar vereceğini ifade etti. 

                İnci Paksoy, Seferihisarlıların TEOS Marina’nın her Perşembe günü düzenlediği konserleri protesto ederek bu konudaki tepkisini dile getirmesi gerektiğini, bunu sağlamak için konserlerin olduğu Perşembe günleri farkındalık amaçlı stant açacaklarını ifade etti. Yine konserlere atıfta bulunarak, kendi tepkilerini de sözlerini kendi yazdığı ve klibini yayınladıkları şarkı ile ortaya koyan İnci Paksoy projenin temel risklerini ve karşı çıkma nedenlerini şu sözlerle aktardı:

TEOS MARİNA GENİŞLEMESİNE HAYIR!

2007’den beri Sığacık’ta faaliyet gösteren Teos Marina’nın genişleme planlarına karşıyız. İşte neden:

Çevresel Etki: Önerilen genişleme, Sığacık Körfezi’nin doğal dolaşımını tehdit ederek kirliliğe ve kötü kokulara neden olacak.

Güvenlik Endişesi: Mega yatlar ve ek tekneler alanı kalabalıklaştırarak kaza ve çevre zararları risklerini artırır.

Sürdürülebilirlik: Artan trafik, daha fazla yakıt tüketimine ve deniz yaşamına zarar vererek yerel balıkçıların geçim kaynaklarını etkiler.

Tsunami Riskleri: Sığacık gibi deprem bölgelerinde, artan kapasiteden kaynaklanan bir tsunami yıkımı artırabilir.

Askeri Bölge: Sığacık Koyu, Türk Donanması için kötü hava koşullarında bir sığınak olarak hizmet verir, bu da ulusal güvenlik için hayati öneme sahiptir.

Sığacık’ın güzelliğini ve biyoçeşitliliğini koruyalım. Marina genişlemesine hayır!

About admin

Check Also

FİLİZ BAŞKAN EMEKLİLER İÇİN BELEDİYE İŞLETMESİNDE İNDİRİM BAŞLATTI

Ekonomik zorluklar yaşayan emekli vatandaşlar için geçtiğimiz yıl Emekli Efeslim Kartı hayata geçiren Filiz Başkan, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir